Промоција на Германско – македонска книга на културни настани во 2009 година

На 25-ти ноември 2010 во холот на Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ во Скопје се одржа промоцијата на „Германско – македонската книга на културни настани во 2009 година“, која е во издание на здружението Друштвото за македонско – германско пријателство и соработка со поддршка на Гете – Институт Канцеларија за врски во Скопје. […]

Денови на македонската музика 2013

denovi-na-makedonska-muzika

Традиционалната соработка меѓу Друштвото за македонско – германско пријателство и соработка, Гете институтот Скопје и Сојузот на композиторите на Македонија продолжува и оваа година со промоцијата и размената на културните вредности на Германија и Македонија  со интересен проект во рамките на фестивалот „Денови на македонска музика 2013“.  Пет члена на Минхенскиот камерен оркестар, водачи на […]

Литературно читање и разговор со писателот Бенјамин Штајн

Benjamin-Stein-Die-Leinwand

Во петок, 5-ти април 2013 година во 20:00 часот во ГЕМ клубот (Стара чаршија) ќе се одржи литературно читање и разговор со германскиот писател Бенјамин Штајн, кои се воедно и промоција на македонското издание на романот „Платно“. Настанот е организиран од Друштвото за македонско – германско пријателство, издавачката куќа Блесок и преведувачката Елизабета Линднер, а поддржан е од […]

ИНФО

Почитувани членови и пријатели, Ве покануваме нa редовна Stammtisch средба помеѓу членовите и пријателите на Друштвото за македонско-германско пријателство и соработка. Овој пат поради обврски на извршниот одбор во текот на работната недела, средбата ќе ја оствариме во последната сабота од месецот, на 26.10.2013 год., во 19:00 часот во Плаза дел Торос (на кејот на […]

Покана за филмски фестивал

9 германски филм

Драги пријатели, драги љубители на филмот, Пристигна есента, а со неа и времето за новото деветто издание на Фестивалот на новиот германски филм во Македонија. Свеченото отворање на Фестивалот во Скопје ќе се одржи на 10.10.2013 во 20.00 часот во киното „Милениум“, а од 11.10. до 16.10.2013 година проекциите ќе продолжат во киното „Фросина” во МКЦ. […]

Драги членови и пријатели

heinz3

Драги членови и пријатели,   ДМГПС со задоволство ја поддржа работилницата за кратки филмови “Уметноста на снимање краткометражни филмови” од Хајнц Херманс во рамките на филмскиот фестивал Cinedays. Настанот се одржа на 21.11.2013 во просториите на Македонскиот Културен Центар а проектот е поддржан од ДМГПС и Гете Институт. Хајнц Херманс е директор на фестивалот „Интерфилм“ […]

Предновогодишна средба на членови

Почитувани членови и пријатели, Задоволство ни е да Ве поканиме на предновогодишна средба на членовите на ЗДМГПС во среда на 25 декември. Времето и локацијата ќе останат исти како на нашите редовни Stammtisch средби: локал Плаза дел Торос (кеј на Вардар) со почеток во 20:00 часот. Со оглед на тоа што претходниот месец немавме можност […]

Покана за ГОДИШНО СОБРАНИЕ 2014 со мала јубилејна прослава

Почитувани членови и пријатели на Друштвото за македонско-германско пријателство и соработка Скопје, ЗДМГПС со големо задоволство Ви најавува дека на 20.02.2014 (четврток) со почеток во 17:30 часот ќе го одржи своето ГОДИШНО СОБРАНИЕ. Годинава одбележуваме 20 години од нашето основање и по тој повод ќе организираме еден мал коктел со почеток во 19:00 часот. Поканети се […]

Два концерти на Фрајбуршкиот ансамбл за удирачки инструменти

АНСАМБЛ

6 и 7.април 2014, 20 часот Сала Империјал, МОБ, Скопје Деновите на македонската музика, кои оваа година ќе го имаат своето 37 издание секогаш одново ја изненадуваат публиката. Од една страна Сојузот на композитори на Македонија (СОКОМ) благодарение на добрите меѓународни контакти и неговата стручна компетенција успева да донесе меѓународно реномирани ансамбли во Македонија, кои […]